Zintegrowana stopka TTL, sporej wielkości wyświetlacz czuły na dotyk czy komunikacja radiowa z trybem master to wszystko, a nawet więcej zaoferuje nam nowa lampa reporterska ze „stajni” Jinbei. Zapraszam do zapoznania się z nowym miotaczem światła Jinbei HD-2

Wszystko wskazuje na to, że już niedługo, może jeszcze przed świętami, na polski rynek trafi nowa reporterska lampa błyskowa ze stajni Jinbei. Urządzenie oznaczone jest symbolem HD-2 Pro i może troszkę zamieszać na rynku oświetlenia błyskowego.
Względem innych lamp reporterskich wyróżnia się ona przede wszystkim uniwersalnością jakiej nie daje żadna inna firma produkująca systemowe lampy błyskowe. Opracowana przez firmę Jinbei uniwersalna stopka znana już z wyzwalacza TR-Q7 to największy, choć nie jedyny atut tej lampy. Jedna lampa HD-2 Pro z uniwersalną stopką jest kompatybilna w trybie TTL, jak i manualnym z aparatami fotograficznymi takich marek jak:
Canon, Nikon, Fuji, Olympus, Lumix oraz Sony.
W przypadku aparatów Sony niezbędny będzie adapter TR-Q7A. Dodatkową dobrą informacją dla posiadaczy aparatów marki Canon jest fakt współpracy lampy z urządzeniami pracującymi w trybie Canon RT.

Zapowiada się ciekawie, prawda!?

Lampa konstrukcyjnie przypomina znane już na rynku jednostki takie jak Stroboss V1 czy Profoto A10. Na przedniej części lampy znajduje się dioda wspomagania ustawiania ostrości oraz akumulator. Po bokach znajdziemy gniazdo z gwintem 1/4 cala oraz złącze USB-C.
Tylna część lampy HD-2 Pro to przede wszystkim wyświetlacz. Po jego lewej stronie znajdują się dwa przyciski: Home i TEST. Po prawej stronie wyświetlacza znajdziemy włącznik.

WYŚWIETLACZ

Inżynierowie z Jinbei nie poprzestali na uniwersalnej stopce. HD-2 Pro wyposażyli w wielki, bo o przekątnej aż 2,8”, dotykowy wyświetlacz, który zapewnia odpowiednią czytelność i funkcjonalność. Dotykowy ekran to może nie nowość, jednakże do tej pory niewiele producentów zdecydowało się na zastosowanie tej technologii w swoich konstrukcjach. Ja osobiście znam tylko jedną firmę, ale nie o niej teraz. Dotykowy wyświetlacz wprowadzono już jakiś czas temu do lustrzanek cyfrowych czy bezlusterkowców to dlaczego nie w lampie? Pamiętam ile osób podchodziło sceptycznie do wyświetlaczy z funkcją dotyku w aparatach fotograficznych. Teraz większość chwali sobie to rozwiązanie, sam jestem ciekaw tej technologii i wprost nie mogę się doczekać momentu kiedy lampa pojawi się w moich „łapkach”.

GŁOWICA

Okrągła głowica wyposażona w soczewkę Fresnela zapewnia równomierne rozproszenie światła. Skrywa ona w sobie palnik w kształcie greckiej litery omega, który jest w stanie wygenerować maksymalną energię błysku na poziomie 80Ws. Palnik nowej konstrukcji posiada również funkcję zoom. Działa ona w dwóch trybach, automatycznym i manualnym w zakresie ogniskowych 28-105mm. Głowica Jinbei HD-2 Pro skrywa w sobie również matrycę COB LED o mocy 3W odpowiedzialną za działanie funkcji światła modelującego.

ZASILANIE

Zasilanie lampy to niewielki akumulator wykonany w technologii Litowo-Polimerowej o pojemności 1000mAh. Pozwala on lampie na wykonanie nawet do 350 błysków.

RADIO

Jinbei HD-2Pro posiada możliwość łączenia się bezprzewodowego z innymi lampami Jinbei w trybie master lub slave. Tryb master pozwala na zdalne zarządzanie innymi lampami Jinbei.
HD-2 Pro  w tym przypadku można wykorzystać na dwa sposoby:

 • jako sterownik ( zarządzanie innymi lampami bez błyskania)
 • jako lampy reporterskiej (zarządzanie innymi lampami wraz z użyciem błysku)

Przełączając lampę w tryb slave lampą można zdalnie zarządzać za pomocą wyzwalacza TR-Q7, TRQ6 (n/c/s/f), TR-V6 czy TRS-V. Jest również możliwość włączenia lampy w tryb komunikacji Canon RT.

FUNKCJE

Jinbei HD-2 Pro to zaawansowana reporterska lampa błyskowa, która pracować może w trybie  manualnym lub automatycznym (TTL). W trybie manualnym energię błysku dostroić można ręcznie w zakresie 1.0 – 9.0 (1/256 – 1/1). Przełączając lampę w tryb automatyczny energia błysku zostanie dostosowana automatycznie z możliwością ręcznej korekty w zakresie  ± 3.0 EV.
Ze względu na synchronizację błysku z migawką lampa realizuje funkcje:

 • synchronizacji błysku po otwarciu migawki
 • synchronizacji błysku przed zamknięciem migawki
 • synchronizacji błysku z krótkimi czasami migawki

Przyglądając się bliżej specyfikacji lampy producent dał do wyboru trzy tryby światła modelującego:

 • światło modelujące wyłączone
 • tryb proporcjonalny do mocy błysku
 • tryb ręczny z trzema ustawieniami mocy

Lampa wyposażona jest również w funkcję zoomu palnika. Funkcja ta może być realizowana automatycznie w zakresie ogniskowych 28-105mm lub ręcznie.

Charakterystyka lampy Jinbei HD-2pro Speedlite

 • Moc / Liczba przewodnia  – 80Ws / GN60
 • Tryb lampy błyskowej – M, TTL
 • Synchronizacja błysku z migawką  – Pierwsza lub druga kurtynka, HSS / AutoFP
 • Regulacja mocy – M / HSS: 1.0 – 9.0 (1/256 – 1/1) TTL ± 3.0EV
 • Czas trwania błysku (t=0,5s) – 1/800 – 1/10000s
 • Czas ładowania – 0,05 – 1,2s
 • Ilość kanałów pracy – 31
 • Ilość grupy – 6 (A, B, C, D, E, F)
 • Temperatura barwowa błysku – 5500 ± 200 K
 • Światło modelujące – LED COB 3W (3200 K ± 300K)
 • Komunikacja radiowa – wbudowana 2,4GHz (TR-Q7 / TR-Q6c/n/s/f, TR-V6, TRS-V)
 • Mocowanie Bowens s-type – Nie. Dostępny adapter opcjonalnie
 • Zasilanie – Litowo-Polimerowy akumulator o pojemności 1000mAh (11,1V)
 • Stopka  – Zintegrowana pasująca do Canon, Nikon, Fuji, Panasonic, Olympus, Sony (po zastosowaniu adaptera TR-Q7a)
 • Wymiary – 21,5 x 8 x 8 cm
 • Waga – 0,45kg bez akumulatora

Zestaw zawierać ma:

W powyższym tekście wspomniałem o marce, która produkowała reporterskie lampy błyskowe z dotykowym wyświetlaczem. Jeśli znacie taką markę pochwalcie się jej nazwą w komentarzu pod artykułem. Podpowiem, że lampa którą ja znam obsługuje system Canon RT i nie jest to produkt Canon, Jinbei czy Yongnuo 😉
Czekam na wasze komentarze z niecierpliwością.

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *