stol_namiot

Stół kontra namiot bezcieniowy

Stół bezcieniowy kontra namiot. Często pojawiające się pytanie „Czym różni się namiot od stołu bezcieniowego?” zmobilizowało mnie do napisania tego artykułu. Jeżeli szukacie konkretnej odpowiedzi co jest lepsze, stół czy namiot bezcieniowy, to niestety nie uzyskacie jej, ponieważ są to dwa zupełnie różne modyfikatory.
Namiot bezcieniowy Używamy go głównie aby ograniczyć wszelkiego rodzaju odbicia na fotografowanym przedmiocie, pochodzące z otoczenia. Wykonany jest z półprzezroczystego białego materiału, który silnie rozprasza światło. Niweluje on odblaski i odbicia a światło wpadające do namiotu jest zmiękczone, równiejsze i mniej kontrastowe. Uzyskujemy w ten sposób łagodne cienie i niwelujemy ciemne plamy na samym przedmiocie. Stosując namiot bezcieniowy pozbywamy się nieładnych odbić. Niestety nie ma nic za darmo. Równomierne rozkładanie się światła w namiocie bezcieniowym powoduje, że przedmiot fotografowany staje się płaski i bez wyrazu. Dla wielu osób zaczynających przygodę z fotografią produktową to najłatwiejszy i najtańszy sposób na wykonanie zdjęć.
Stół bezcieniowy Pozwala on na uzyskanie jednolitego, najczęściej białego tła. Składa się z aluminiowej lub metalowej ramy, na której zamocowana jest półprzezroczysta mleczna powierzchnia wykonana z pleksi. Aby spełniał swoją role powinien być doświetlony od spodu lampą o tej samej temperaturze barwowej co główne lampy. Moc lampy dobieramy tak aby jego powierzchnia była na pograniczu prześwietlenia lub lekko prześwietlona. Podświetlenie stołu regulowane jest poprzez ustawienie odpowiedniej mocy lampy jak i ustawienie lampy względem stołu.
Stół bezcieniowy daje możliwość fotografowania wszystkiego co się na nim zmieści i nie jest zbyt ciężkie. Daje nam dużo większe możliwości formowania światła, poprzez wszelkiego rodzaju czasze, softboxy, zastawki. Wszystko zależy od efektu jaki chcemy otrzymać.

Podsumujmy powyższe

 • Namiotu bezcieniowego używamy do usuwania odbić i odblasków, daje nam równe miękkie światło, niestety dość płaskie.
 • Stół bezcieniowy usuwa cienie, daje większe możliwości kreatywnego modelowania światłem głównym.

Poprzyjmy słowa czynami.
Zdjęcia poniżej wykonane są z użyciem studyjnych lamp błyskowych DM2 200Ws, softboxów 70x100cm, czaszy 17 cm 55°, namiotu bezcieniowego 80 cm, stołu bezcieniowego 60×130 cm.
Parametry ekspozycji ISO 100, f: 16, 1/125s.

Poniżej zdjęcia bezpośrednio z aparatu. Zdjęcia po lewej stronie wykonane zostały za pomocą namiotu bezcieniowego, zdjęcia po prawej za pomocą stołu bezcieniowego.

namiot m stol garnekgarnek m
tr namiot m tr stol garnekgarnek m
namiot 01m stol 01m
namiot 02m stol 02m

Fotografia z namiotu, pozbawiona odbić i odblasków, światło dość płaskie bez kontrastu. Zdjęcie zrobione na stole bezcieniowym kontrastowe, nasycone barwami, niestety sporo odblasków pojawiło się na moim modelu.
Poniżej jeszcze raz te same fotografie po edycji w programie graficznym.

namiot ps m stol garnekgarnek ps m
tr namiot ps m tr stol garnekgarnek ps m
namiot 01 psm stol 01 psm
namiot 02 psm stol 02 psm

Na powyższych zdjęciach widać różnice w zdjęciach tych samych przedmiotów wykonanych za pomocą stołu i namiotu. Każdy fotograf chcący wykonać zdjęcia produktowe staje przed dylematem co będzie dla niego lepsze namiot czy stół bezcieniowy. Co pozwoli przedstawić fotografowany przedmiot w oczekiwany przez niego sposób? Na to pytanie każdy musi odpowiedzieć sobie sam wiedząc co będzie fotografował i jaki efekt chce otrzymać. Mam nadzieję, że po przeczytaniu tego artykułu jesteście w stanie dokonać wyboru.

Namiot bezcieniowy
Zalety
 • brak odbić i odblasków
 • miękkie i równomierne światło
 • szybki montaż i demontaż
 • niewielkie koszty zakupu
Wady
 • płaskie światło
 • ograniczona powierzchnia namiotu
Stół bezcieniowy
Zalety
 • wyeliminowanie cieni
 • wiekszy kontrast i nasycenie barw
 • możliowść stosowania dowolnych modyfikatorów
Wady
 • duże gabaryty
 • większe koszty zakupu
 • trudniejsze do opanowania oświetlenie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *