fp-tz

Fotografia produktowa – test zestawu

Artykuł ten dotyczy konkretnego zestawu oświetlenia błyskowego. Jest to zestaw oparty na stole bezcieniowym 50cm x 120cm, dwóch lampach typu CY100MR z parasolkami dyfuzyjnymi oraz żarówce błyskowej o mocy 32Ws do podświetlenia stołu bezcieniowego.
Nasuwa się tu pytanie „Czy to dobre rozwiązanie i czy za pomocą takiego zestawu można zrobić zdjęcia z odpowiednią głębią ostrości na potrzeby aukcji internetowych?” Aby to sprawdzić postanowiłem przetestować zestaw.
CY100MR to kompaktowa lampa błyskowa o mocy 100Ws i liczbie przewodniej 30GN. Posiada regulacje 3 przysłon (do 1/8) oraz światło modelujące o mocy 60W pracujące w dwóch trybach: proporcjonalnym do mocy błysku lub z pełną mocą

Na potrzeby testu wykonałem zdjęcie obiektywu średniej wielkości.
Zestaw oświetleniowy rozstawiłem w sposób przedstawiony na poniższym zdjęciu.

WSSB-FP-SB50X120LSET 01

Lewą lampę wykorzystałem jako oświetlenie główne. Ustawiłem ją pod kontem 45 stopni w stosunku do stołu bezcieniowego. Lampa ta z zamocowaną parasolką dyfuzyjną 90 cm pochylona była w dół i ustawiona na takiej wysokości, aby światło padało pod kątem około 45 stopni od góry produktu. Lampa ta ustawiona została na około ¾ mocy. Prawą lampę ustawiłem mniej więcej w kontrze do lewej. Ustawiona była na takiej samej wysokości i z podobnym kątem nachylenia. Moc na tej lampie ustawiona była w okolicy połowy. Żarówka błyskowa zamocowana na tylnej ramie stołu bezcieniowego skierowana była w dół na białe tło. Ponieważ nie posiada ona możliwości regulacji, wykorzystana została jej pełna moc. Obiektyw ustawiłem pod lekkim kątem (patrz zdjęcie nr 2). Do synchronizacji lampy głownej z migawką aparatu zastosowałem przewód PC, który jest częścią zestawu. Pozostałe źródła oświetlenia synchronizowane były za pomocą fotoceli.
Zdjęcie poniżej wykonałem aparatem Sony A700, który ustawiłem w następujący sposób:

  • przysłona f16,
  • czas otwarcia migawki 1/125,
  • czułość ISO 100.

Poniżej zdjęcie bezpośrednio z aparatu bez obóróbki w programie graficznym.

Zdjęcie wygląda całkiem dobrze jednak aby móc wykorzystać je w aukcji internetowej niezbędna jest obróbka w programie graficznym. W dalszej części opiszę krok po kroku jak w ciągu kilku minut poprawić wygląd tego zdjęcia.

1
alt
2
alt
3
alt

4
alt
5
alt

Zaczynamy od powielenia warstwy „tło”, można to zrobić za pomocą skrótu klawiaturowego Ctrl + J (zdj.1).

Kolejnym krokiem jest zaznaczenie całego obszaru zdjęcia poprzez skrót klawiaturowy Ctrl + A. Wokół zdjęcia powinny pojawić się tak zwane „maszerujące mrówki” (zdj.2).
Z górnego menu należy wybrać zakładkę „zaznacz”. Po rozwinięciu się podmenu wybieramy „zakres koloru”(zdj.3). Otworzy się menu funkcji „zakres koloru”. W górnej części menu znajduje się rozwijany pasek, który umożliwia wybranie zakresu kolorów do zaznaczenia (zdj.4). Nie będziemy tu zaznaczać kolorów tylko „światła”. Po wybraniu z rozwijanego podmenu świateł zatwierdzamy „OK” (zdj.5 i 6).
Utwórz warstwę dopasowania „krzywe” (zdj.8 i 9) Zaznacz miniaturę maski warstwy „krzywe”(zdj.10).
Przechodzimy do trybu „szybkiej maski” za pomocą skrótu klawiaturowego „”. Wybieramy pędzel z twardą końcówką (wartość jaką użyłem to około 95-98). Powiększamy obrazek do około 200-250%. Zamalowujemy pędzlem (czarnym kolorem) wszystkie te miejsca, których maska nie przykryła obiektywu. Po zamalowaniu obiektyw powinien zostać przykryty czerwoną półprzezroczystą maską (zdj.12).
Wychodzimy z trybu szybkiej maski poprzez ponowne przyciśnięcie skrótu klawiaturowego „”.
Klikamy na „rączkę” w zakładce dopasowania (rys. 13). Za pomocą tego narzędzia rozjaśniamy tło poprzez kliknięcie na nim i przeciągnięcie do góry kursorem. Klikamy i powoli przeciągamy do góry do momentu wystarczającego rozjaśnienia tła. Następnie puszczamy przycisk myszy.
W zasadzie to już koniec. Mamy produkt na mocno jasnym tle. Ja dodatkowo za pomocą warstwy „balans kolorów” zmniejszyłem nasycenie kolor niebieski o siedem jednostek w stronę koloru żółtego.

6
alt
7
alt
8
alt
9
alt
10
alt
11
alt
12
alt
13
alt
14
alt
alt

Na powyższym przykładzie widać, że zestaw ten świetnie nadaje się do fotografii produktowej niezbyt dużych przedmiotów. Pozwala on na wykonanie prawidłowych zdjęć, a poświecenie im kilku minut w programie graficznym ulepszy efekt końcowy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *