funk_sw

Funkcje światła na planie zdjęciowym

Posługiwanie się światłem w studio nie jest takie trudne jak by się wydawało. Wystarczy zrozumieć kilka podstawowych zasad i kierować się nimi podczas sesji fotograficznych.

W artykule tym postaram się przybliżyć funkcje światła w studio fotograficznym. Na planie zdjęciowym rzadko mamy doczynienia z jedną lampą. Przeważnie jest ich kilka i każda z nich pełni jakąś rolę w zależności od miejsca w jakim się znajduje

Ze względu na ustawienie lamp w stosunku do produktu światło w studio możemy podzielić na:

  • Kluczowe (rysujące)
  • Dopełniające
  • Kontrowe
  • Ogólne (górne)
  • Oświetlenie tła

Główną funkcją oświetlenia kluczowego jest rysowanie cienia na obiekcie. Dlatego nazywane jest ono również rysującym. To główne światło na planie zdjęciowym, które nadaje przedmiotom kształt i fakturę.

kluczowe

Pomiędzy oświetlonym przez światło kluczowe, a zacienionym obszarem zdjęcia kontrast jest bardzo duży. W celu jego złagodzenia i wyciągnięcia z cienia szczegółów należy zastosować światło dopełniające. Światło to ustawia się mniej więcej po przeciwnej stronie światła kluczowego w zależności od efektu jaki chcemy uzyskać. Głównym celem światła dopełniającego jest równoważenie światła kluczowego dlatego jego moc powinna być niższa od światła kluczowego. Za pomocą światła dopełniającego regulujemy kontrast na zdjęciu.

dopeniajce

Głównym zadaniem światła kontrowego jest tworzenie kompozycji przestrzennej. Światło kontrowe zwane konturowym pozwala oddzielić temat zdjęcia od tła o zbliżonej tonalności i nadać głębi fotografii. Oświetlenie konturowe ustawiane jest za fotografowaną osobą lub przedmiotem

kontrowe

Zadaniem światła ogólnego jest równomierne oświetlenie fotografowanej sceny. Jest to światło o kierunku z góry na dół i szerokim snopie światła.
Oświetlenie tła to zespół lamp, który daje możliwość ustawienia odpowiedniej jasność tła. W prezentowanym przykładzie nie były wykorzystane światło ogólne i oświetlenie tła.

Połączmy światło kluczowe z dopełniającym.

kluczowe-i-dopelniajace

W zasadzie można by poprzestać na takim oświetleniu produktu. Ja jednak dodam jeszcze światło kontrowe, które podkreśli delikatnie detale i nada odrobinę głębi.

all

all 1

Na powyższym przykładzie widać dokładnie jak ustawienie lamp oraz ich funkcje w studio wpływają na ostateczny efekt zdjęcia.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *