Plenerowa lampa błyskowa HD400Pro

Plenerowa lampa błyskowa Jinbei HD-400 PRO.

HD 400 Pro

To nazwa lampy informująca o tym, że mamy do czynienia z jednostką błyskową o zasilaniu bateryjnym. Można również domyślić się, że maksymalna energia błysku wynosi 400Ws.
Lampy z serii HD przeznaczone są przede wszystkim do pracy w terenie. Jednakże świetnie sprawdzą się również w studio fotograficznym.

 

BUDOWA

HD 400 Pro to niewielka kompaktowa lampa błyskowa, której obudowę można by porównać do cylindra ze spłaszczonymi bokami. Wykonana jest z bardzo dobrej jakości tworzywa.
Tylna część lampy to akumulator o pojemności 4400mA. Mimo niewielkiej pojemności baterii lampa jest w stanie wykonać do 450 wyzwoleń na pełnej mocy błysku! W każdym momencie można sprawdzić poziom naładowania, gdyż ogniwo wyposażone jest we wskaźnik naładowania LED.
W przedniej części obudowy znajdziemy osłonę wykonaną z hartowanego szkła, za którą schowany jest palnik i aluminiowy radiator, w środku którego znajdziemy lampę modelującą w postaci okrągłej matrycy LED o mocy 20W.
Ze względu na to, że tylną część lampy zajmuje bateria, panel sterowania umieszczono na jej boku.
Lampa błyskowa Jinbei HD 400 Pro posiada mocowanie akcesoriów typu Bowens. W zestawie z lampą dodana jest niewielka metalowa czasza, która z zewnątrz pokryta jest tym samym tworzywem co reszta obudowy. Czasza posiada uchwyty magnetyczne do mocowania filtrów barwnych, które również znajdziemy w zestawie z lampą!

 

MOC

HD 400 Pro posiada moc 400Ws (GN 66), którą w trybie manualnym możemy ograniczy do 1/256 (9 EV). Przełączając lampę na tryb automatyczny (TTL) zakres regulacji jest na poziomie +/- 3EV.
Wszelkich zmian mocy dokonuje się za pomocą wygodnego, uniwersalnego pokrętła.
Zmiany wartości mocy wykonujemy w trybie dokładnym do 0,1EV lub w trybie szybkim o 1EV.
Fakt zasilania bateryjnego nie wpływa na szybkość działania lampy. Czas ładowania między błyskami w zależności od nastawionej mocy waha się od 0,05s do 0,9s!
Zostając w temacie szybkości lampy warto również wspomnieć o czasie trwania błysku.
Jinbei HD-400 posiada tryb do mrożenia ruchu błyskiem (Freeze), w którym czas trwania błysku może zostać ograniczony nawet do 1/20000s.
Lampa błyskowa Jinbei HD 400 Pro to przede wszystkim jakość wykonania na najwyższym poziomie poparta stabilnością. Temperatura barwowa emitowanego światła to 5500K z maksymalną tolerancją zmniejszoną do ±150K!!!

 

KOMUNIKACJA

Jak przystało na nowoczesną lampę nie może zabraknąć komunikacji radiowej. HD 400 Pro wyposażona została w komunikację radiową Jinbei TR opartą na częstotliwości 2,4GHz. Umożliwia ona zdalne, niezależne sterowanie funkcjami lampy na odległości nawet do 100m!
Co ciekawe lampa posiada wbudowany tryb TTL współpracujący z systemem:

 • Canon
 • Nikon
 • Sony
 • Fuji
 • Canon RT
 • Panasonic(Lumix)
 • Olympus

Niespodzianką, która pojawiła się wraz z nowoczesnymi lampami Jinbei, jest pierwszy na świecie wyzwalacz posiadający uniwersalną stopkę pozwalającą na pracę w trybie TTL z prawie wszystkimi systemami wymienionymi powyżej. Jedynie do systemu Sony należy zastosować niewielki adapter Multi Interface.
Wyzwalacz Jinbei TR-Q7 jest najbardziej rozbudowanym i zaawansowanym sterownikiem zalecanym do lampy HD 400 Pro jednakże nie jedynym. Lampa współpracuje również z:

 • TR-Q6c – Canon
 • TR-Q6n – Nikon
 • TR-Q6s – Sony
 • TR-Q6f – Fuji
 • TR-A3
 • TR-611
 • TR-612
 • TR-A3
 • TR-A6
 • TR-A6II
 • TR-A9
 • TR-V6
 • Canon RT

Plenerową lampę błyskową Jinbei HD 400 Pro możemy również przydzielić do pracy w jednej z dziesięciu grup. Co pozwala na stworzenie planu oświetleniowego z niezależnym zdalnym sterowaniem funkcjami 10 lamp błyskowych.
Przy projektowaniu lampy nie zapomniano o synchronizacji za pomocą przewodu PC lub systemu radiowego innych producentów. Wystarczy skorzystać ze złącza „SYNC” (Jack 3,5mm).
Lampę można również zsynchronizować optycznie za pomocą wbudowanej fotoceli.

 

FUNKCJE

Lampa HD 400 Pro posiada możliwość pracy w trybie manualnym lub automatycznym (TTL). W obu przypadkach może synchronizować się do czasu „X-sync”. Czyli standardowa synchronizacja do 1/250 – 1/320s w zależności od posiadanego modelu aparatu.
Lampa posiada również możliwość synchronizacji błysku z krótkimi czasami otwarcia migawki (1/320s – 1/8000s), czyli tak zwanym HSS (Canon), AutoFP (Nikon).

Dodatkowo lampę w trybie manualnym można zmusić do pracy z krótkimi czasami trwania błysku. Funkcja Freeze powala na uzyskanie ultrakrótkich czasów trwania błysku (nawet do 1/20000s) co w połączeniu z synchronizacją X-sync daje możliwość mrożenia ruchu bardzo dynamicznych akcji. Po włączeniu funkcji lampa informuje użytkownika jaki czas trwania błysku uzyska przy każdym konkretnym stopniu mocy. Na przykład:
Dla mocy o wartości 5,0 czas trwania błysku to 1/7000s.
Dla mocy o wartości 1,0 jest to czas 1/20000s.

Światło modelujące lampy to matryca LED o mocy 20W, która może pracować w trybie proporcjonalnym do mocy błysku lub niezależnie.
Lampa posiada również sygnalizację optyczną informującą o gotowości lampy do dalszej pracy poprzez wyłączenie światła modelującego na czas ładowania akumulatorów a następnie ponowne włącznie w przypadku gotowości do pracy. Funkcja ta nazywa się ABEI i jest dostępna w przypadku włączonego światła modelującego i wyłączonej sygnalizacji dźwiękowej.
Jak wspominałem wcześniej producent wyposażył HD 400 Pro w tryb fotoceli. Lampa w tym trybie wyzwala błysk, kiedy „zobaczy” błysk innej lampy. Po włączeniu synchronizacji optycznej odbiornik radiowy w lampie zostaje automatycznie wyłączony.

Easy Cap to funkcja, która pozwala na przyśpieszenie wycinania tematu zdjęcia z tła. Dokładnie opisałem i pokazałem ją w artykule „Funkcja EasyCap w lampach Jinbei” serdecznie zapraszam do zapoznania się z materiałem, który znajdziecie TUTAJ

Następną ciekawą funkcją, z którą spotkamy się w lampach z serii HD firmy Jinbei to funkcja Delay. Pozwala ona na ustawienia zwłoki błysku lampy po wyzwoleniu migawki. Aparaty fotograficzne posiadają możliwość synchronizacji błysku tuż po otwarciu migawki lub tuż przed jej zamknięciem. Funkcja Delay pozwala na wywołanie błysku w dowolnym momencie pomiędzy otwarciem a zamknięciem migawki.

Obok funkcji Delay w piątym podmenu znajdziemy znaczek „gromu” oznaczający tajemniczą funkcję lampy. Po włączeniu funkcji lampa przestaje reagować na ustawienia na sterowniku, realizując jedynie synchronizację z migawką aparatu. Funkcja ta pozwala na sterownie lampą jedynie z poziomu wbudowanego panelu. Tryb ten znajduje swoje zastosowanie w przypadku, kiedy wygodniej jest zmieniać parametry z poziomu lampy niż sterownika, lub kiedy po prostu zabraknie wolnych grup na niezależne sterowanie.

 

FUNKCJONALNOŚĆ

Seria HD posiada najnowocześniejsze rozwiązania, które powodują, że lampy błyskowe są uniwersalne i świetnie sprawdzą się zarówno w plenerze jak i w studio fotograficznym. Znajdą swoje zastosowanie przy fotografii ludzi jak i martwej natury. Świetnie poradzą sobie ze scenami dynamicznymi jak i statycznymi.
Taka uniwersalność to gąszcz funkcji, nad którymi trzeba zapanować. W przypadku lamp z serii HD nie jest to skomplikowane dzięki świetnie zaprojektowanemu panelowi.
Panel sterowania znajdziemy na boku korpusu. Sprawne operowanie lampą zawdzięczamy ergonomicznie rozmieszczonym przyciskom oraz kole nastaw służącym do nawigacji w menu i zmiany parametrów. Sporej wielkości kontrastowy wyświetlacz jest bardzo czytelny co ułatwia pracę z lampą.
W celu intuicyjnej pracy menu funkcyjne lampy podzielono na pięć podstron.
Pierwsze menu zawiera: tryb pracy lampy (M, TTL), rodzaje synchronizacji z migawką aparatu
(NOR, HSS i Freze) oraz tryb synchronizacji radiowej z nadajnikami.
Menu 2 to ustawienia związane z komunikacją radiową lampy: kanał pracy, grupa oraz ID w przypadku komunikacji Canon RT.
Następne menu to sygnalizacja dźwiękowa, tryb fotoceli oraz tryb pracy lampy modelującej.

Menu 4 – dotyczy funkcji EasyCap.
Menu 5 – dotyczy funkcji Delay oraz wyłączenia synchronizacji z nadajnikiem.
Jest jeszcze ukryte menu 6, w którym zmienimy: podświetlenie wyświetlacza, czas przejścia w tryb uśpienia, podpowiedzi ustawienia przejścia mocy z trybu TTL do M oraz możliwość przywrócenia ustawień fabrycznych. Aby wejść do menu ukrytego wystarczy nacisnąć przycisk menu i przytrzymać przez kilka sekund.

W ukrytym menu jest możliwość włącznie funkcji, która będzie informowała użytkownika, po błysku lampy w trybie TTL, jakiej wartości mocy należy użyć w trybie manualnym aby powtórzyć błysk z dokładnie tą samą energią.

Lampę Jinbei HD 400 Pro wyposażono również w system odpowiedzialny za monitorowanie temperatury kondensatorów oraz całego układu elektronicznego. Za chłodzenie jednostki odpowiedzialny jest wentylator, który włączy się dopiero po około 25 błyskach bez odpoczynku na pełnej mocy lampy.
Jeśli chodzi o wygodę pracy z tą lampą warto wspomnieć również, że Jinbei HD 400 Pro posiada funkcję automatycznego wewnętrznego rozładowania kondensatorów. Brzmi to dziwnie jednak podnosi funkcjonalność lampy. Studyjne lampy błyskowe możemy podzielić na te, które po zmniejszeniu mocy z większej na mniejszą należy wyzwolić manualnie lub wyzwolą się automatycznie. W obu przypadkach generowany jest błysk. Jeśli chodzi o HD 400 Pro lampa rozładuje się automatycznie, dodatkowo nie wyzwoli błysku. Co nie jest bez znaczenia przy pracy z ludźmi czy zwierzętami.

 

Podsumowując

HD 400 Pro oferuje wiele użytecznych funkcji, które sugerują, że lampa nie jest kierowana jedynie do pracy w plenerze, a raczej informują, że jest to jednostka bardzo uniwersalna. Użytkownikowi lampy daje stabilną temperaturę barwową oraz powtarzalność błysku na bardzo wysokim poziomie. Swoim gabarytem i wagą zachęca do wyjścia w plener czy też przemieszczenia się na sesję zdjęciową w domowym zaciszu klientów.

Zapytacie jaka cena? Biorąc pod uwagę możliwości lampy i ponad podstawowe wyposażenie to jest ona bardzo atrakcyjna!!!

Najważniejsze cechy:

 • tryb pracy lampy manualny i automatyczny TTL
 • duży zakres regulacji mocy błysku
 • regulacja mocy błysku w skokach co 0,1 lub 1EV
 • stabilna temperatura barwowa 5500K ±150K
 • krótki czas ładowania 0,05 do 0,9s
 • wbudowany odbiornik radiowy Jinbei TR
 • gniazdo synchronizacyjne Jack 3,5mm
 • światło modelujące 20W LED
 • aktywne chłodzenie
 • mocowanie typu Bowens
 • samoczynne wewnętrzne rozładowanie przy zmianie mocy na mniejszą
 • funkcja wycinania obiektu z tła
 • funkcja opóźnienia błysku

Co znajdziemy w kartonie po zakupie lampy:

 • torbę na lampę
 • pasek do torby
 • lampę HD-400PRO
 • lkumulator do lampy
 • ładowarkę do akumulatora
 • czaszę
 • filtr barwny czerwony
 • filtr barwny zielony
 • filtr barwny żółty
 • filtr barwny niebieski
 • filtr dyfuzyjny biały
 • kartę gwarancyjną

Ze względu na ochronę środowiska naturalnego instrukcję obsługi znajdziemy pod linkiem poniżej
https://fripers.pl/instrukcje/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *