01

Studyjna lampa błyskowa w praktyce

Spotkanie ze studyjną lampą błyskową może sprawić trochę trudności, zwłaszcza osobom, które w fotografii studyjnej stawiają pierwsze kroki. Funkcjonalność oraz zastosowanie przycisków wyczytamy z instrukcji lampy. Są jednak pewne informacje, których nie podaje żadna instrukcja, a warto o nich wiedzieć.

Fotografując w studio z czasem wypracowywuje się gotowe setupy dotyczące zarówno pozycji jak i mocy lamp. Zanim jednak do tego dojdziemy wielokrotnie zaczynamy zupełnie przypadkowo. Ustawiamy produkt i następnie tworzymy kadr. Kolejną czynnością jest ustawienie oświetlenia oraz dobranie mocy lamp do ustawień ekspozycji w aparacie. Powiedzmy, że udało się ustawić wszystkie punkty oświetlenia błyskowego. Zdjęcie, które chcieliśmy wykonać jest poprawnie naświetlone, jest jednak małe „ale” – zbyt mała głębia ostrości na fotografii. Musimy dokonać korekty przysłony (przymknąć przysłonę), zmniejszyć ilość światła padającego na matrycę. Wartość przysłony zmienimy bez problemu, jednak zdjęcie stanie się niedoświetlone. Co dalej? Ustawienie oświetlenia zaczynamy od nowa?
Z pomocą przychodzi nam regulacja mocy błysku. Tylko o ile przestawić wartość lampy? Otóż regulacja mocy błysku w studyjnych lampach wyskalowana jest w stopniach EV (exposure value) przedstawione w postaci wartości od 1.0 do 8.0 ze skokiem co 0,1 lub 1/1 – 1/128 ze skokiem co 1/3. Zmiana o pełną wartość mocy czyli np.: 1,0 > 2,0 czy 1/1 > 1/2 to zmiana wartości o 1EV.

Co daje ta wiedza? Wartości przysłon w aparacie podawane są również w wartościach EV, przeważnie wyskalowane w skok co 1/3 wartości. Zmieniając przysłonę z f: 2.8 na f: 4.0 w trybie manualnym aparatu wykonamy trzy skoki wartości z f: 2.8 na f: 3.2 > f: 3.5 > f: 4.0.
Wróćmy do przykładu, na którym rozważaliśmy zmianę wartości przysłony. Przymykamy ją z wartości np.: f: 2,8 do f: 4.0, zmieniamy wartość o 1 EV czyli moc lampy powinniśmy podnieść dokładnie o taką wartość. Podchodzimy do każdej z lamp i sprawdzamy na jaką wartość mocy błysku lampa jest ustawiona. Następnie dokonujemy korekty dokładnie o wartość 1 EV np.:
Pierwsza lampa ustawiona była na wartość 3,6 zmieniamy na 4,6.
Druga lampa ustawiona była na wartość 1/16 zmieniamy na 1/8.

Tabela wartości regulacji mocy błysku w studyjnej lampie błyskowej z regulacją do 1/32 o mocy 300 Ws

Wartość w stopniach EV

1,0

2,0

3,0

4,0

5,0

6,0

Wartość ułamkowa mocy

1/32

1/16

1/8

1/4

1/2

1/1

Wartość w watosekundach

9,375Ws

18,75Ws

37,5Ws

75Ws

150Ws

300Ws

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *