Pierwszy na świecie wyzwalacz / sterownik TTL z uniwersalną stopką. Sprawdź co jeszcze kryje w sobie Jinbei TR-Q7.

Wyzwalacz Jinbei TR-Q7

Na rynku od jakiegoś czasu dostępny jest nowy wyzwalacz radiowy do systemu lamp studyjnych Jinbei. Oznaczony on został symbolem TR-Q7 i jest bezpośrednim następcą wyzwalaczy TR-Q6c/n/s/f. Oprócz zmian wizualnych, które widać na pierwszy rzut oka, różni się on od swojego poprzednika wieloma niuansami technicznymi i szeregiem nowych możliwości.

Zasilanie

Tu mamy pierwszą zmianę, której nie widać od razu. TR-Q7 zasilany jest poprzez wbudowany akumulator typu Li-ion o pojemności 1500mA/h, który jak twierdzi producent wystarcza nawet na 200000 wyzwoleń błysku lamp.
Niestety, niewiele to mówi odnośnie faktycznej długości pracy wyzwalacza, przypuszczam, że wyświetlacz pobiera o wiele więcej energii niż wyzwolenie błysku. Testując sterownik podczas kilkugodzinnej sesji, nie spadła mi nawet jedna z czterech kresek pokazujących stan naładowania akumulatora- wszystko wskazuje na to, że wyzwalacz jest w stanie pracować naprawdę długo bez ładowania. Ładowanie z kolei odbywa się poprzez złącze typu USB-C, a przewód niezbędny do ładowania producent dołącza do urządzenia.

Wyświetlacz i budowa

TR-Q7 wyposażony został w sporej wielkości, bardzo czytelny wyświetlacz. Ma on wymiar 4cm szerokości i 3,3cm wysokości.


Ekran wyzwalacza możemy podzielić na na pięć wierszy wyświetlanych informacji podstawowych oraz kolumnę mieszczącą się po prawej stronie wyświetlacza z piktogramami potwierdzającymi włączenie konkretnej funkcji:

  • Pierwszy górny rząd jest stały i dotyczy wybranego systemy komunikacji z aparatem (Canon, Nikon, Sony, Fujifilm, Canon RT, Olympus, Lumix). W rzędzie tym wyświetlana jest również informacja o kanale komunikacji i stanie naładowania akumulatora.
  • Następne trzy wiersze wyświetlacza to informacje dotyczące ustawień lamp w grupach. Jednocześnie na wyświetlaczu można zarządzać trzema grupami. Sterownik pozwala na zarządzanie 6 grupami, aby dostać się do pozostałych należy „przewinąć” grupy za pomocą przycisku-rolki. Po lewej stronie wyświetlacza zaprojektowano 3 przyciski mechaniczne odpowiadające trzem grupom wyświetlanym na wyświetlaczu. Za ich pomocą zmieniamy tryb pracy lamp w danej grupie. Możemy włączyć tryb manualny (M), automatyczny (TTL) lub po prostu wyłączyć lampy z danej grupy (–).
  • Ostatnia piąta linia na wyświetlaczu przydzielona jest do przycisków mechanicznych pod wyświetlaczem i informuje ona o funkcjach przycisków.

Guzikologia

W dolnej, środkowej części wyzwalacza znajdziemy manipulator w postaci koła ustawionego prostopadle do tylnej ścianki wyzwalacza. Za jego pomocą dokonuje się zmian większości parametrów. Obok manipulatora rozmieszczono symetrycznie dwa przyciski mechaniczne. Lewy służy do wyzwolenia błysku testowego. Przycisk po prawej stronie „koła” wyboru odpowiada za zmianę funkcji przycisków pod wyświetlaczem.

Złącza

Na lewym boku sterownika pod gumową zaślepką znajdują się dwa gniazda USB i PC
Złącze USB typu C służy do ładowania akumulatora oraz do aktualizacji oprogramowania układowego.
Pod USB-C producent umieścił złącze synchronizacyjne PC (Micro Jack 2,5mm) służące do synchronizacji nadajnika z lampą błyskową za pomocą przewodu.

Sterowanie

Za pomocą wyzwalacza TR-Q7 można zarządzać bezpośrednio sześcioma grupami, pośrednio poprzez aplikację na smartfonie tych grup może być aż dziesięć!
Jak wspomniałem powyżej wyzwalacz TR-Q7 potrafi komunikować się za pomocą bluetooth z urządzeniami z systemem Android i iOS, na które producent przygotował aplikację do zarządzania lampami w studio fotograficznym. Aplikacja rozszerza możliwości wszystkich wyzwalaczy z grupy TR-Q6 i wyzwalacza TR-Q7.

Uniwersalna stopka w TR-Q7

Największą zmianą i nowością w wyzwalaczu Jinbei TR-Q7 w stosunku do swojego poprzednika, jak i do wszystkich wyzwalaczy TTL jest zastosowanie pierwszej na świecie uniwersalnej stopki TTL. Jedna stopka pasująca do sanek aparatów Canon, Nikon, Fujifilm, Olympus, Lumix oraz Sony. Ze względu na złącze Multi Interface w aparatach Sony do prawidłowego działania niezbędny jest adapter TR-Q7A.

Przeznaczenie

Z tekstu powyżej można dowiedzieć się, że TR-Q7 współpracuje z wieloma markami aparatów i to w trybie TTL, lecz nie napisałem jeszcze z jakimi lampami można go łączyć.
Lista jest dość długa bo zawiera wszystkie lampy studyjne z najnowszej kolekcji, czyli serie DM, SPARK, DPE, MSN III, PILOT III, HD.

Wyzwalacz komunikuje się również z lampami reporterskimi w trybie Canon RT, jest zatem kompatybilny z Canon RT, Caler 600C TTL, Yongnuo RT. Dodatkowo lampy reporterskie można połączyć z lampami plenerowymi Jinbei z trybem komunikacji RT czyli np. HD-400 czy HD-610 Pro.

Sterownik może być również wykorzystany do regulacji mocy w lampach światła ciągłego Jinbei EF.

Oprogramowanie układowe

Jak przystało na nowoczesne urządzenia od Jinbei’a, tak i tu producent przewidział możliwość aktualizacji oprogramowania układowego za pomocą złącza USB-C. Urządzenie wciąz jest rozwijane, a od czasu powstania sterownika wprowadzono już dwie aktualizacje rozwojowe.
W najnowszej aktualizacji zwiększono liczbę kanałów pracy urządzenia z 16 do 32 i zmieniono częstotliwość pracy.
Wraz ze zmianą częstotliwości nadajnika TR-Q7, lampy Jinbei otrzymały aktualizacje oprogramowania aby zachować kompatybilność. Niestety nie wszystkie lampy posiadają możliwość aktualizacji oprogramowania. Dlatego producent do wyzwalacza dodał dodatkową funkcję pozwalającą na przełączanie się między częstotliwościami pracy (Speed – NOR lub Speed – BOOST). Samo przełączanie to jednak za mało dla osób posiadających nowsze i starsze urządzenie. Wielką niespodzianką jest fakt że obie częstotliwości można zmusić do współpracy. Wystarczy przełączyć sterownik w tryb „NOR”, a lampę z nowszym oprogramowaniem układowym współpracującą w trybie „BOOST” przełączyć z trybu TTL-ALL na tryb TTL-F. .

2 Comments
  1. I am really impressed with your writing skills and also
    with the layout on your weblog. Is this a paid theme or did you
    customize it yourself? Either way keep up the nice quality writing, it is rare to see a great blog like this one nowadays.

    1. Thank you very much for such a nice comment, I try to share my knowledge as best I can and it’s nice that someone appreciates it. As for the WordPress theme, it is a free theme downloaded from TemplateMonster. Regards.

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *