Wyzwalacz reporterski YN 622 poznaliśmy już rok temu. Wielu użytkownikom przypadł on do gustu, zwłaszcza posiadaczom systemu Canon. Jest to urządzenie radiowe pracujące na częstotliwości 2,4GHz pozwalające zarządzać lampami błyskowymi na odległość do 100 m.

Wyzwalacz reporterski YN 622 poznaliśmy już rok temu. Wielu użytkownikom przypadł on do gustu, zwłaszcza posiadaczom systemu Canon. Jest to urządzenie radiowe pracujące na częstotliwości 2,4GHz pozwalające zarządzać lampami błyskowymi na odległość do 100 m.

 

Yongnuo 622 daje możliwość zarządzania maksymalnie trzema grupami światła. Po co nam trzy grupy i jak je wykorzystać? Załóżmy, że mamy trzy lampy. Pierwszą lampę chcemy ustawić jako lampę główną. Jej zadaniem będzie doświetlanie fotografowanego modela od przodu. Drugą lampę chcemy ustawić w taki sposób aby podświetlała modela od tyłu w celu oddzielenia modela od tła. Trzecią lampę natomiast chcemy zastosować do doświetlenia tła. Zastosowanie w tym przypadku zwykłego wyzwalacza reporterskiego zmusiłoby nas do podchodzenia do każdej z lamp w celu zmiany jej parametrów. W zasadzie ruch to zdrowie i można by na tej zasadzie działać. Ale co w przypadku gdy lampy ustawione są wysoko i aby wprowadzić nastawy musimy każdorazowo opuścić lampę a następnie szukać od nowa idealnego położenia lampy względem modela. W tym przypadku warto zastosować wyzwalacz, który pozwoli na zmianę mocy lamp na odległość. Załóżmy, że mamy taki wyzwalacz jednak daje on nam możliwość tylko jednoczesnej zmiany parametrów wszystkich lamp. Również nie jest to idealne rozwiązanie, gdyż korekta mocy lampy głównej spowodowałaby zmianę mocy pozostałych lamp – a tego możemy wcale nie potrzebować. Zastosowanie wyzwalacza z wieloma grupami pozwoli nam na niezależny podział oświetlenia. W takim przypadku jak powyżej każdą z lamp przydzielamy do innej grupy. Podział ten pozwoli na niezależne sterownie strefami oświetlenia. W jednej grupie może być więcej niż jedna lampa z tym, że wszystkie lampy przydzielone do tej samej grupy będą miały taką samą moc błysku. Dzięki Yongnuo 622 oprócz sterownia grupami mamy do dyspozycji kilka kanałów. Pozwalają one pracować kilku fotografom na tych samych wyzwalaczach w bliskiej odległości od siebie nie zakłócając się wzajemnie.

Yongnuo YN-622 pozwala na zdalne sterowanie lampami w trybie:

  • Manualnym – sami ustawiamy konkretną moc błysku w danej grupie.
  • Automatycznym TTL – tryb z przebłyskami pomiarowymi, aparat mierzy światło odbite i dostosowuje korektę dla poszczególnej grupy lamp.
  • Stroboskopowym – ręcznie ustalamy częstotliwość i ilość błysków.

Wyzwalacz pozwala na synchronizację błysku z krótkimi czasami migawki. Błysk lampy reporterskiej jesteśmy w stanie zsynchronizować z czasem nawet 1/8000s! YN-622 występuje w dwóch rodzajach YN-622C przeznaczony do systemu Canon oraz YN-622N współpracujący z systemem Nikon. Sterowanie wszystkimi funkcjami lamp w systemie Canon odbywa się z poziomu menu aparatu lub poprzez przyciski na samym wyzwalaczu. System Nikon nie dysponuje funkcją zarządzania zewnętrznymi lampami błyskowymi z poziomu menu aparatu. W tym przypadku sterownie może odbywać się poprzez przyciski na wyzwalaczu lub poprzez menu lampy reporterskiej z trybem master zapiętej na wyzwalaczu, który zamontowany jest na korpusie aparatu. Taka konfiguracja jest nie do końca dobrym rozwiązaniem z uwagi na wagę zestawu (aparat, wyzwalacz, lampa reporterska) oraz na fakt blokowania sobie lampy błyskowej tylko do sterowania innymi lampami. Ja osobiście wolałbym wykorzystać taką lampę do doświetlenia modela. Do zdalnego wyzwalania i regulowania mocy lamp pozostaje przyciskologia.
Samo ustawianie jest trochę niewygodne. Ze względu na to, że aby np. zmienić kompensację mocy błysku w trybie i-TTL musimy najpierw nacisnąć spust migawki do połowy. Urządzenie przechodzi w tryb nadawania, następnie cały czas trzymając wciśnięty spust naciskamy przycisk z oznaczeniem „+” i trzymamy aż dioda grupy, której chcemy zmienić moc błysku zaświeci się. Wtedy puszczamy przycisk „+” oraz możemy puścić spust migawki. Moc lampy w trybie i-TTL zwiększy się o 1EV jeżeli potrzebujemy podnieść moc o większą wartość musimy powtórzyć operację odpowiednią ilość razy. Nie jest to żadna filozofia ale zdarzy się czasem puścić przycisk za późno przez co zmienimy moc nie tej grupie co trzeba. Nie jesteśmy też informowani w żaden sposób jaka moc lampy jest w danej chwili zadana konkretnej grupie.Z pewnością sam fakt, że nie musimy chodzić co chwile do lamp błyskowych aby zmienić wartość błysku rekompensuje nam dość trudne sterowanie. Podstawą pewnej pracy z urządzeniem YN-622 jest dokładne zapoznanie się z instrukcją.


Firma Yongnuo postanowiła udogodnić pracę fotografów pracujących z systemem Nikon. Powstał nowy wyzwalacz YN-622N-TX. To zaawansowany sterownik, który współpracuje z wyzwalaczami YN-622N. Wyposażony został w duży, czytelny, podświetlany wyświetlacz. Zawiera on wszystkie niezbędne informacje o ustawieniach mocy oraz trybie pracy lamp w poszczególnych grupach. Urządzenie posiada wszystkie funkcje jakie miał poprzednik. Z tym, że tutaj widzimy na bieżąco wszystkie ustawienia. Wyświetlana jest informacja o zoomie palnika każdej grupy. Następnie informowani jesteśmy o trybie pracy, mocy lampy (tryb manualny), kompensacji mocy błysku (i-TTL) lampy w danej grupie. Zarządzanie lampami z poziomu transmitera jest niezwykle proste i szybkie. YN-622N-TX w przeciwieństwie do poprzednika został dodatkowo wyposażony w wejście PC. Istnieje zatem możliwość wyzwalania błysku poprzez to złącze. Mamy też możliwość wyzwolenia migawki aparatu poprzez którykolwiek odbiornik YN-622N. Ponadto nowy transmiter Yongnuo posiada złącze USB do aktualizacji oprogramowania. Oprogramowanie jak i sterowniki dostępne są na stronie producenta.

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *