Jinbei MSN trzeciej generacji to studyjna lampa błyskowa z przeznaczeniem uniwersalnym choć jej możliwości i gadżety najbardziej docenią fotografowie…

Jinbei MSN III to jedna z bardziej zaawansowanych konstrukcji producenta. Model, który wyznacza standardy wśród lamp tego samego segmentu.
MSN trzeciej generacji to studyjna lampa błyskowa z przeznaczeniem uniwersalnym choć jej możliwości i gadżety najbardziej docenią fotografowie reklamowi.
Zacznijmy jednak od początku.
Wypakowując lampę z pudełka pierwsze co rzuca się w oczy, to obudowa w kształcie walca zakończona z jednej strony praktycznym uchwytem. Można odnieść wrażenie, że lampa wykonana jest z plastiku – nic bardziej mylnego, główny element konstrukcji wykonany jest ze stopu metalu, który pokryty został tworzywem sztucznym. Całość wygląda ładnie i daje wrażenie solidności.

Studyjna lamp błyskowa Jinbei MSN III 800Ws

Łapiąc za rękojeść nie słychać żadnych niepokojących skrzypień czy trzasków, co potwierdza użycie dobrej jakości tworzywa.
Uchwyt statywowy został wykonany również ze stopu metali co pozwala na mocowanie modyfikatorów typu Bowens o większej masie. Nie bałbym się zamocować tutaj okty 150cm czy Beauty dish z gridem 70cm.
Po zdjęciu plastikowej osłony z przedniej części lampy znajdziemy palnik schowany pod kolejną osłoną, która wykonana jest z przezroczystego i mlecznego szkła. W roli światła modelującego konstruktorzy użyli diod LED o mocy 25W.

W tylnej części lampy w oczy rzuca się sporej wielkości wyświetlacz, pod którym znajdują się 4 przyciski funkcyjne a także złącze „SYNC”, złącze USB oraz gniazdo zasilania wraz z bezpiecznikiem. Na tylnym panelu po prawej stronie wyświetlacza znajdziemy również koło funkcyjne, przycisk „TEST” oraz włącznik główny.

Przejdźmy jednak do “wnętrza lampy” w postaci funkcji bo to nas najbardziej interesuje.
Lampa występuje w dwóch wersjach – z automatyką błysku TTL lub bez. Obie wersje dostępne są w rożnych wariantach mocy. Lampa, którą dokładnie opisuje to wersja bez TTL z energią błysku 800Ws.
Po podłączeniu urządzenia do zasilania oraz włączeniu, lampa wita się z nami logo producenta następnie wyświetla pierwszą stronę menu lampy. Większość informacji wyświetlana jest w kolorze czarno-białym Jedynie informacja o kanale i grupie wyświetlana jest w kolorze zielonym, a informacja w którym z czterech menu się znajdujemy zaznaczona jest kolorem niebieskim. Wszelkie te zabiegi estetyczne znacznie ułatwiają szybki odczyt informacji z wyświetlacza lampy.
Ze względu na możliwości lampy funkcje podzielono na 4 menu.:

  1.  Sygnalizacja dźwiękowa / synchronizacja (NOR, HSS, FRE) / światło modelujące (OFF, regulacja ręczna natężenia światła, regulacja natężenia światła proporcjonalna do błysku)
  2.  Menu 2 to ustawienia dotyczące odbiornika radiowego wbudowanego w lampę. W tym menu przyciski odpowiadają za ustawienie kanału komunikacji „CH”, przydzielenie lampy do konkretnej grupy „GR” oraz możliwość dostosowania odbiornika do konkretnego rodzaju nadajnika TTL-C, TTL-N, TTL-S, CH/GR, TRS-V lub po prostu wyłącznie odbiornika radiowego.
  3.  Menu 3 to funkcja DELAY oraz fotocela.
  4.  Menu 4 lampy dotyczy tajemniczej funkcji o nazwie EasyCap, która związana jest z wycinaniem tematu z tła zdjęcia.

Postaram się teraz po kolei i dokładnie omówić funkcje które spotkaliśmy w menu lampy Jinbei MSN III.
MENU 1
Sygnalizacja dźwiękowa, tu nie ma za bardzo o czym pisać. Włączenie tej funkcji pozwala lampie na informowanie nas sygnałem dźwiękowym o każdej operacji wykonanej na lampie. Każda zmiana mocy czy przełączenie funkcji lampy będzie potwierdzane sygnałem dźwiękowym.
Lampa pozwala na 3 rodzaje synchronizacji lampy z migawką aparatu. Wartości te możemy zmienić w MENU 1 pod przyciskiem oznaczonym „SYNC”. Oznaczenie jak dla mnie troszkę niefortunne bo spodziewałbym się pod nim możliwości dopasowania odbiornika w lampie do nadajnika. Pod tym oznaczeniem producenci ukryli jednak synchronizację, ale związaną z migawką aparatu, w związku z tym możemy włączyć tryb:
NOR czyli standardowa synchronizacja z czasami do 1/250s Regulacja mocy w zakresie 1.0 do 9.0 (1/1 -1/256).
HSS to synchronizacja z czasami krótszymi niż 1/250s jednak maksymalny czas synchronizacji wynosi 1/8000s. Ze względu na wydłużenie czasu błysku lampy regulacja mocy ograniczona jest od 4.0 do 9.0.
FRE Po włączeniu tej funkcji na wyświetlaczu pojawia się dodatkowa informacja “t0,5″ Wartości tej jednostki zmieniają się wraz ze zmianą mocy błysku. Funkcja FREEZE daje możliwość zamrożenia błyskiem ruchu przy normalnym czasie otwarcia migawki. Czyli używając standardowego czasu otwarcia migawki w zakresie x-sync (1/200s – 1/250s) możemy zamrozić bardzo dynamiczne sceny. Wartość t0,5 to czas trwania błysku dla konkretnej mocy lampy.
Światło modelujące w lampie Jinbei MSN III to LED o mocy 25W który może być sterowany przez lampę i ustawiany proporcjonalnie do mocy błysku lub ręcznie czyli niezależnie od energii błysku. Światło modelujące można również wyłączyć.

MENU 2
Dotyczy komunikacji radiowej wbudowanego odbiornika z opcjonalnym nadajnikiem. Za pomocą funkcji w menu możemy wybrać jeden z 6 rodzajów komunikacji obsługiwanych przez lampę:

  • TTL-C – wyzwalacz TR-Q6c do systemu Canon lub TR-611
  • TTL-N – wyzwalacz TR-Q6n do systemu Nikon lub TR-612
  • TTL-S – wyzwalacz TR-Q6s do systemu Sony
  • TTL-F – wyzwalacz TR-Q6f do systemu Fuji
  • CH/GR – wyzwalacz TR-V6 uniwersalny (wyzwalacz nie obsługuje trybu automatyki błysku TTL)
  • TRS-V – wyzwalacz TRS-V lub TR-A6 (tryb nie obsługuje grup).

MSN III w każdym z tych trybów może komunikować się z nadajnikiem na jednym z 16 kanałów radiowych (00-15). Dodatkowo lampę możemy przydzielić do jednej z dziesięciu grup, oprócz trybu komunikacji TRS-V przydzielenie lampy do grupy pozwala na niezależne, zdalne sterowanie nawet 10 jednostkami oświetleniowymi.
Wybór grupy w menu lampy łączy się ze zmianą koloru lampki informacyjnej wmontowanej w bok tylnej części lampy. Lampka informacyjna to innowacyjny pomysł firmy Jinbei, jak do tej pory występuje tylko w tym modelu lampy. To bardzo przydatny gadżet, jednak aby go docenić należy zainstalować aplikację Jinbei na swój telefon lub tablet. Firma stworzyła aplikację pozwalającą na zarządzanie studiem z poziomu wyświetlacza naszego smartphona (Android, iOS).
Aby zarządzać lampami z poziomu aplikacji musimy dokupić i tak niezbędny do wyzwalania lamp wyzwalacz / sterownik TR-Q6 (dostępny dla Canon, Nikon, Sony, Fuji)

Wyzwalacz ma wbudowaną komunikację bluetooth, która pozwala właśnie na tworzenie wirtualnego studia na wyświetlaczu telefonu / tabletu. W aplikacji lampy poukładane są grupami a każda grupa ma odpowiedni kolor odpowiadający kolorowi lampki informacyjnej na boku lampy. Korzystając z dobrodziejstwa zdalnego zarządzania lampami nie musimy pamiętać która lampa jest w jakiej grupie wystarczy spojrzeć na kolor lampki informacyjnej a następnie zmienić ustawienia w aplikacji urządzeniu o tym samym kolorze. Proste i funkcjonalne, zwłaszcza gdy mamy do czynienia z rozległym zaawansowanym setupem stworzonym z wielu lamp.
MENU 3
Tu możemy włączyć lub wyłączyć fotocelę lampy. Daje ona możliwość zdalnego wyzwolenia lampy za pomocą błysku innej lampy.
Nowa funkcja w lampie Jinbei MSN III to funkcja DELAY odpowiada za możliwość opóźnienia błysku względem migawki. Pierwszy z przycisków odpowiada za włączenie funkcji, drugim zaś ustawiamy konkretny czas opóźnienia błysku. Funkcję tę możemy wykorzystać z wyzwalaczami radiowymi oraz z fotocelą. DELAY to funkcja do bardziej kreatywnej fotografii, daje nowe możliwości niespotykane do tej pory w lampach studyjnych.
MENU 4
Doszliśmy do ostatniego MENU 4 lampy, który skrywa funkcję o nazwie EASYCAP. W wielkim skrócie za jej pomocą możemy „wyciąć” temat zdjęcia z białego tła. Tak troszkę szczegółowiej po ustawieniu funkcji na lampach wykonuje się dwa lub więcej zdjęć. Pierwsze zdjęcie jest zdjęciem finalnym pozostałe to maski pozwalające na szybką selekcję tematu z tła fotografii. Na pokazanie i opisanie tej funkcji powstanie osobny artykuł gdzie pokaże setup, ustawiania lamp oraz obróbkę w Photoshopie.

Dodatkowe informacje
Lampa MSN III posiada złącze do aktualizacji firmware. Świetnie, że inżynierowie nie zamknęli możliwości lampy i nadal rozwijają oprogramowanie układowe. Do niedawna lampa nie obsługiwała systemu Fuji, kilka miesięcy prac i mamy rozszerzoną listę urządzeń kompatybilnych. Kto wie, być może i inne firmy produkujące aparaty fotograficzne znajdą się na liście kompatybilności.

Poniżej tabelka ze specyfikacją studyjnej lampy błyskowej Jinbei MSN III

Liczba przewodnia 90
Regulacja energii błysku 1/1 – 1/256, z krokiem 1/10
Czas ładowania 0.05 ~ 1.1s
Tryby pracy M / Easy Cap / Delay
Tryby synchronizacji Normal / HSS / Freeze
Czas trwania błysku tryb normalny: 1/2200 – 1/8000s;
tryb Freeze: 1/2200 – 1/19000s
Temperatura barwowa nor. 5500 ± 150K; freeze 5500 ± 800K
Lampa modelująca LED 25W
Wbudowany odbiornik wyzwalacza 2,4GHz
Ilość kanałów 00-15
Ilość grup 10 – A / B / C / D / E / F / G / H / I / J
Gniazdo synchro mini jack 3,5mm
Napięcie synchronizacyjne 5V DC
Zasilanie AC 195V~245 V 50/60 Hz
Ochrona przed przegrzaniem Wewnętrzny wiatrak / Alarm
Gniazdo USB do aktualizacji oprogramowania
Waga 3,1 kg
Wymiary 375 x 136 x 200 mm
Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *