…od studyjnych lamp błyskowych wymaga się coraz więcej. Coraz większą uwagę zwraca się na dodatkowe funkcje zawarte w lampie. Jeszcze dwa, trzy lata temu wystarczyła stabilna temperatura barwowa i powtarzalność błysku.
W czasach jakich żyjemy od studyjnych lamp błyskowych wymaga się coraz więcej. Coraz większą uwagę zwraca się na dodatkowe funkcje zawarte w lampie. Jeszcze dwa, trzy lata temu wystarczyła stabilna temperatura barwowa i powtarzalność błysku. W dzisiejszych czasach niektóre lampy studyjne posiadają już tryb TTL oraz HSS, potrafią tworzyć maski pomocne przy szparowaniu, czy zamrażać ruch błyskiem. Większość nowoczesnych lamp pracuje w grupach i pozwala zmieniać wszelkie ustawienia lampy zdalnie. Firma Jinbei również ułatwiła pracę w studio projektując nowoczesny sterownik TR-Q6 oparty na komunikacji radiowej na częstotliwości 2,4 GHz oraz na komunikacji bluetooth.
Wyzwalacz TR-Q6 to niewielkie urządzenie o owalnym kształcie, wykonane z dobrej jakości tworzywa sztucznego oraz metalu. Część robocza wygięta jest do tyłu, dzięki czemu łatwiej operuje się funkcjami lamp. Posiada średniej wielkości wyświetlacz, który jest bardzo czytelny, a to za sprawą białych liter wyświetlanych na czarnym tle.
Pod wyświetlaczem znajdziemy aż dziesięć niewielkich przycisków. Mimo, że posiadam dość duże dłonie nie miałem problemu z odpowiednim zarządzaniem funkcjami.
Sterownik produkowany jest z czterema rodzajami stopki z przeznaczeniem pod konkretny system aparatów:
TR-Q6C – Canon
TR-Q6N – Nikon
TR-Q6S – Sony
TR-Q6F – Fuji
TR-Q6 pozwala na bezpośrednią obsługę trzech grup. W każdej z grup możemy wybrać tryb pracy lampy (TTL lub Manual), zmienić energię błysku czy kompensację ekspozycji. Wyzwalacz pozwala również na włączenie lub wyłączenie światła modelującego. Możliwy jest wybór synchronizacji błysku na otwarcie lub zamknięcie migawki czy też włączenie synchronizacji z krótkimi czasami migawki HSS.
Jednak dopiero po włączeniu komunikacji bluetooth na TR-Q6 i zainstalowaniu aplikacji „Jinbei APP” na smartphonie, wyzwalacz pokazuje swoje pełne możliwości.
Aplikacja pozwala na stworzenie do 12 studiów fotograficznych, w każdym z nich lampy możemy przydzielić do jednej z dziesięciu grup (co nie było możliwe z poziomu samego wyzwalacza). Każda grupa oznaczona jest kolorem, który odpowiada kolorowi lampki na lampach po przydzieleniu odpowiedniej grupy (Jinbei MSN i Jinbei Pilot III).
Rozwiązanie to pozwala na szybką orientację w rozległym planie zdjęciowym, która lampa przydzielona jest do jakiej grupy. W zasadzie nie zastanawiamy się nad tym tylko zmieniamy wartości lampy o danym podświetleniu.
Z poziomu aplikacji dokonamy ustawień lampy takich jak:
- tryb pracy
- regulacja mocy lub kompensacji
- wyzwolimy błysk testowy
- włączymy tryb Freeze
- włączymy / wyłączymy światło modelujące
- włączymy synchronizację błysku na pierwszą lub drugą kurtynę
- włączymy synchronizację z krótkimi czasami migawki
- włączymy lub wyłączymy sygnalizację dźwiękową
- uruchomimy i ustawimy funkcję Delay
- uruchomimy i ustawimy funkcję EasyCap
Sterownik Jinbei TR-Q6 współpracuje z lampami Jinbei:
- MSN III*
- MSN TTL*
- PILOT III*
- HD-400
- HD-601
- HD-610
- SPARK III
- DM-3
- DM-4
- DM-5
- DM-6
- MARS-3 TTL
* – lampy błyskowe posiadające kolorową kontrolkę optyczną sygnalizującą przydzielenie do konkretnej grupy.