Tryb TTL w manualnym systemie Yongnuo YN560? Jakie możliwości daje nowy wyzwalacz ze „stajni” Yongnuo o symbolu YN560-TX PRO?

Od dawna obserwujemy rozwój lamp firmy Yongnuo. Manualny system tego producenta opierający się na komunikacji radiowej przypadł do gustu wielu fotografom, a to dzięki niskiej cenie i dużym możliwościom sprzętu.

Pamiętam pierwsze spotkanie z lampą YN-560 pierwszej i drugiej generacji. W lampach tych możliwe było tylko zdalne wyzwolenie błysku i to tylko wtedy gdy lampa zamocowana była na odbiorniku radiowym.
Wejście na rynek lampy YN-560III spowodował „rewolucję”, a może zapowiedź co będzie dalej!? Pierwsza lampa manualna z wbudowanym systemem radiowym.

Już nie trzeba było mocować lampy na odbiorniku RF-602 lub RF-603. Jednak to co najfajniejsze z tym systemem stało się po pojawieniu sterownika YN-560TX. On bowiem spowodował, że posiadane lampy można było podzielić w grupy.

„.. ale jak to ??? Moja lampa YN-560III nie posiada grup!” Takie informacje docierały do nas.
Każda lampa trzeciej generacji posiadała bowiem ukrytą funkcję pracy w grupach, która pojawiała się w momencie synchronizacji ze sterownikiem YN-560 poprzez funkcję „ACT”. Czyli poprzez wciśnięcie kombinacji przycisków na sterowniku i potwierdzenie przyciskiem w kółku na lampie.
Komfort pracy lampami manualnymi znacząco się poprawił. Zdalne sterownie parametrami lamp oraz dzielenie ich na niezależne grupy to był krok milowy w dziejach firmy Yongnuo.
W późniejszym czasie powstały nowe lampy YN-560IV z wbudowanym sterownikiem YN-560TX oraz lampa YN-660 z tymi samymi możliwościami i większą liczbą przewodnią. W międzyczasie powstała druga wersja sterownika YN-560TXII oraz wyzwalacze RF-605.
Dziś mamy do czynienia z drugim wielkim krokiem w przód tej firmy. W oparciu o komunikację radiową YN-560 mamy możliwość współpracy niektórych lamp z automatyką błysku w trybie TTL.
Nowy sterownik YN-560TX-PRO pozwala na prace jednocześnie w trybie manualnym i TTL, oczywiście w różnych grupach, a mamy ich do wyboru aż sześć.

Mimo, że mamy możliwość współpracy z lampami posiadającymi automatyczny pomiar energii błysku to jednak nie możemy powiedzieć, że sterownik YN-560TX-PRO łączy systemy YN-560 i YN-622!
Wyzwalacz YN560TX-PRO współpracuje tylko z lampami z wbudowanym odbiornikiem: YN-560, RF-603 oraz RF-602. Lista tych lamp na razie nie jest zbyt imponująca ale za to jasno i klarownie opisana.
W trybie manualnym możemy zarządzać lampami:

 • YN-560III
 • YN-56oIV
 • YN-660
 • YN-720

W trybie automatycznym (TTL) poprzez komunikację 560 slave:

 • YN-200
 • YN-685C
 • YN-685N
 • YN-862C
 • YN-968C
 • YN-968N

Ponadto jest jeszcze możliwość „dopięcia” do systemu innych lamp za pomocą odbiorników lub nadajniko-odbiorników radiowych typu:

 • RF-602 / RF-603 – tylko synchronizacja (ze wszystkimi grupami)
 • RF-605 – tylko synchronizacja w przydzielonej grupie
 • YN622 II – w trybie 603-RX, obsługuje wszystkie funkcje w grupach A,B,C oprócz automatyki TTL.

Dodatkową możliwością jest fakt realizacji błysku z krótkimi czasami migawki (Auto FP/HSS) lamp z taką funkcją. Ciekawostką jest to, że sterownik YN-560TX-PRO przeznaczony do systemu Nikon działa poprawnie w trybie TTL z lampą przeznaczoną do systemu Canon!
Na koniec wspomnę, że nowy sterownik wyposażony został również w diodę wspomagającą pracę auto focusa. Co znacząco ułatwia pracę w słabych warunkach oświetleniowych.

Historia systemu RF-603/YN-560 pokazuje jak firma YONGNUO wprowadza nowości na rynek. Pozwala to przewidywać następny strategiczny ruch firmy. Pozwolę sobie w tym momencie trochę powróżyć z fusów i tak się zastanawiam czy następnym krokiem nie będzie lampa z wbudowanym sterownikiem PRO? Znając potrzeby rynku ślubnego, a jesteśmy przed sezonem, lampa z automatyką TTL i nadajnikiem sterującym lampami w trybie TTL i manualnym byłaby pewnie brakującym ogniwem w systemie firmy YONGNUO.

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *