Jak przyspieszyć pracę z produktami? Packshot na białym tle bez wycinania czy to możliwe? Może to jest rozwiązanie którego poszukujesz!?

Fotografia packshotów czyli fotografowanie produktów na białym tle to najczęściej stosowany typ zdjęć w sprzedaży poprzez internet. Zadaniem zdjęć produktowych jest zaprezentowanie wszystkich cech sprzedawanego obiektu oraz mają skłonić zainteresowanego do zapoznania się z opisem produktu co w konsekwencji może wpłynąć na decyzję zakupu. Zdjęcia na białym tle powodują dodatkowo skupienie się tylko na temacie zdjęcia nie odciągając uwagi innymi elementami kadru. Część osób próbujących wykonać samodzielnie fotografie swoich produktów na białym tle spotkali się z problemem nierówno oświetlonego lub szarego tła. Problem z niedoświetlonym tłem powstaje przy nieumiejętnym tworzeniu planu oświetleniowego, jak zrobić to poprawnie pisałem w innym artykule (TU), jeśli jeszcze nie czytałeś to zapraszam do lektury.

W większości przypadków temat zdjęcia wycinany jest z tła za pomocą różnych technik jednak najlepiej sprawdza się w takim przypadku „pióro” Selekcja polega na obrysowaniu obiektu piórkiem następnie zamienienie ścieżki pióra w selekcję i wyodrębnienie. Ten zabieg niestety może być czasochłonny. W zależności od skomplikowania konturów produktu może trwać od kilku do nawet kilkudziesięciu minut! Mnie osobiście zdarzył się wycinać rower z koszami z tła, przekonany byłem, że jest to prosta operacja i wykonam ją szybko. Niestety troszkę się przeliczyłem bo z zegarkiem w ręku wyszło około 70 minut, mimo, że zabawa piórem w Photoshop nie była mi obca! Jestem przekonany że dla osoby początkującej staranne wycięcie takiego produktu mogło by zając znacznie więcej czasu. O ile nie potrzebujesz zdjęć produktów bez tła na przykład do tworzenia grafik reklamowych z produktem, a jedynie chcesz wykonać w szybki sposób fotografię na białym tle to pokaże ci sposób w jaki zrealizujesz je błyskawicznie.

Technikę fotografowania poznasz w filmie poniżej, nie będę jej opisywał. Natomiast jeśli zechciałbyś spróbować w taki sposób fotografować zachęcam cię do kupna jednego z 3 prezentowanych wariantów podstawek przezroczystych:

Poniższe zdjęcia produktów wykonane za pomocą techniki pokazanej w filmie. Zdjęcia zostały jedynie wykadrowane i wywołane z formatu NEF:

Wyciągając wnioski po sesji proponuje aby jako tło używać gładkich płaszczyzn dobrze rozprowadzających światło. Na niektórych zdjęcia po korekcie jasności na tle pojawiły się minimalne cienie jest to związane z doborem elementu odbijającego światło stosowanego jako tło. Jeśli element ma wyraźną fakturę lub mocne zagniecenia to może się właśnie tak zdarzyć. Jednakże poprawienie tego błędu na pewno nie będzie trwać tyle co selekcja i podstawienie białego tła pod produkt. Choć lepiej jest dobrze wykonać fotografię niż później poprawiać.

Zapraszam do obejrzenia FILMU i podzielenia się opinią jeśli pojawiłyby się jakieś pytania z chęcią odpowiem na nie.

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *