Montaż aparatu na statywie oświetleniowym? Czy to w ogóle możliwe? Zanim odpowiem na powyższe pytanie chciałbym ubiec osoby pukające się w głowę i zadające pytanie tylko po co? Wyobraź sobie sytuację, w której…

…potrzebujesz wykonać zdjęcie z zupełnie innej perspektywy. Zdjęcie można by rzec z lotu ptaka, niestety twój świetny statyw kolumnowy czy też trójnóg kończy się na wysokości nie przekraczającej dwóch metrów. Co robić, jak zrealizować pomysł? Tworząc plan oświetleniowy z pewnością statywów oświetleniowych tych pod lampy znajdziesz wiele. Osiągają one wysokość roboczą nawet kilku metrów co pozwoliło by umieścić aparat naprawdę wysoko tylko jak zamocować aparat na statywie oświetleniowym?

Oczywiście że jest możliwość montażu aparatu fotograficznego czy kamery na statywie oświetleniowym bezpośrednio gdyż posiadają kompatybilny sposób mocowania. Aparat gniazdo gwintowane 1/4 cala, a statyw jeśli trzpień zakończony jest króćcem gwintowanym to prawdopodobnie będzie to również 1/4 cala. Połączenie takie będzie posiadało pewną zasadniczą wadę, brak możliwości pochylania aparatu . Dlatego warto urządzenie rejestrujące obraz montować za pomocą głowicy fotograficznej. Większość takich głowic posiada jednak gniazdo mocowania z gwintem 3/8 cala co zmusza do zastosowania przejściówki lub adaptera. Przyjrzyjmy się zatem kilku rozwiązaniom pozwalających zaadaptować głowice na statywie oświetleniowym.

Redukcja 1/4 na 3/8 cala. To element ze stopu metali w postaci „nakrętki” z wewnętrznym gwintem 1/4 cala. Zewnętrzna zaś strona tak zwanej nakrętki uformowana jest w postaci gwintu 3/8 cala, co pozwala na mocowanie wszelkich akcesorium montowanych za pomocą takiego właśnie gniazda. Dla łatwego montażu posiada nacięcie przeważnie na śrubokręt płaski. Do tematu można podejść również nakręcając trzpień zakończony odpowiednim gwintem.

Pomocny może być również zestaw konwersyjny składający się z trzpienia (z dwoma rodzajami gniazd montażowych), dwustronnej śruby (z dwoma rodzajami gwintu) oraz redukcji, o której pisałem wcześniej. Za pomocą zestawu konwersyjnego nie tylko zamontujemy głowice na statywie ale połączymy wszelkiego rodzaju gwintowane akcesoria studyjne.

Wszystkie powyżej rozwiązania zastosowałbym do montażu elementów lekkich. Biorąc pod uwagę, że każde urządzenie jest tak wytrzymałe jak jego najsłabszy element to w przypadku trzpienia statywu oświetleniowego zakończonego gwintem 1/4 cala najsłabszym elementem będzie owy króciec. Dlatego aby pewnie zamontować na statywie oświetleniowym ciężką głowicę fotograficzną, na której ma być zamontowany większy aparat z obiektywem zaproponowałbym użycie innego akcesorium, którego nie montuje się na elemencie gwintowanym trzpienia statywu a na całym trzpieniu jak lampę studyjną.

Adapter statywowy SP-014 z gwintem 3/8 cala pozwoli bezpiecznie i solidnie zamocować głowicę fotograficzną na statywie oświetleniowym zakończonym trzpieniem 16mm, bez znaczenia czy będzie posiadał gwint 1/4 cala czy nie. Adapter ten posiada dodatkowo nakrętkę kontrującą zabezpieczająca głowice przed przypadkowym odkręceniem.

Podsumowując, każdy z powyższych sposobów montażu aparatu na statywie oświetleniowym jest poprawny i w zależności od posiadanego rejestratora obrazu powinniśmy świadomie dobierać odpowiednie rozwiązania. Co pozwala na bezpieczną konwersję statywu oświetleniowego na statyw fotograficzny o znacznie wyższym zasięgu.

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *